top of page
20171004104037141_02Bursa CUMALIKIZIK Ko
mudanya.jpg
IMG_20190115_125433.jpg
APOLYONT GÖLÜ.jpg
kuş cenneti bandırma.jpg

ZEYTİN YOLU ROTASI 
MARMARA- EGE 

ZEYTİN KORİDORU

 

 

Bursa-Balıkesir-Çanakkale

Güney Marmara Zeytin Koridoru, Marmara Denizi’nin güneyinde kalan Bursa ili Gemlik ve Mudanya ilçeleri, Balıkesir ili Gönen, Bandırma ve Erdek İlçeleri, Çanakkale İli Ezine ilçesine kadar uzanan kıyı bölgesi ve çevresi, Erdek Kapıdağ Yarımadası ve kuzeyinde yer alan Avşa, Paşalimanı, Ekinli Adaları ile Marmara İlçesine bağlı Marmara adasının içinde bulunduğu bölgeyi kapsamaktadır.

Bölge doğası, alternatif tıpta kullanılan çeşitli bitki türleri, zeytin ve üzüm yetiştiriciliğiyle birlikte önemli zeytin, zeytinyağı ve şarap üretimi potansiyeline sahiptir.

Bursa ilimiz çevre beldeleriyle beraber büyük bir turizm potansiyeline sahiptir.

Ulu Camisiyle, Koza hanıyla, Kapalı Çarşısıyla, Ulu dağıyla, Osmangazi Türbesiyle, Yeşil Cami ve Yeşil Türbesiyle Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk başkenti oluşuyla önemli bir turistik güzergahtır. Bunun yanında  İznik ilçesi de ayrıca sahip olduğu Roma, Bizans, Osmanlı eserleriyle, çiniciliğiyle önemlidir. 

Marmara Denizi'nin güneyinde yaklaşık 135 km. uzunluğunda kıyısı bulunan Bursa ilinde, Karacabey, Mudanya ve Gemlik ilçelerinde geniş doğal kumsallar ile İznik ve Ulubat (Apolyont) gölleri kıyılarında güzel plajlar bulunmaktadır.

 

Balıkesir ili sınırları içinde bulunan Kaz dağları Milli Parkı, Edremit Körfezi plajları, Güre kaplıcaları, Bandırma Manyas Kuş cenneti, Gönen kaplıcaları, Kapı dağ yarımadası ve Erdek antik kentleriyle ZEYTİN ROTASI'nın öne çıkan güzergahları arasındadır.

Çanakkale'ye geldiğimizde tabi ki Çanakkale Şehitliği başta  olmak üzere Troya antik kenti müzesi ile beraber bir çekim merkezidir. 

Çanakkale ve Balıkesir illerini içine alan “Troya Kuzey Ege Kültür ve Termal Turizm Gelişim Bölgesi” nin Sağlık ve Termal Turizm ve Kırsal Turizm çerçevesinde geliştirilmesi bölgeye çok katkı sağlamıştır. Hem deniz hem orman hem termal potansiyeli butik işletmelerin yoğunluğu, kampinglerin yaygınlaşması ile eko turizmin en parlak alanlarından birini oluşturur.

Zeytinciliğin binlerce yıldır yapıldığı bu topraklarda hem iç hem dış turizm potansiyeli ve Çanakkale İzmir otoyolunun bu bölgeden geçmesi bu hattın daha da gelişeceğinin işaretidir.

Zeytin Yolu Rotası bu sene de tarih, kültür ve doğa tutkunlarının vazgeçilmez güzergahını oluşturacaktır.

Özellikle tavsiye edeceğimiz noktalar ise:

Bursa Cumalıkızık Köyü

İznik Aya Sofya Camii

İznik Gölü

Gölyazı Köyü 

Uluabat (Apolyont) Gölü

Çanakkale  Troya Ören Yeri 

Çanakkale Troya Müzesi

Kaz dağları Milli Park Alanı

Kaz dağları Sarıkız Etnoğrafya Müzesi

Adatepe Zeytin Yağı Müzesi

Hasan Boğuldu Şelalesi

Assos Antik kenti - Behram Kale

Gökçeada Rum Köyleri

Gelibolu Mevlevihanesi

Kuş Cenneti Milli Parkı

Ayvalık Şeytan sofrası

Taksiyarhis Anıt Müzesi

zeytin.jpg
assos çanakkale.jpg
ören.jpg
IMG_20190117_062627.jpg
kaz dağları.jpg
bottom of page