top of page
IMG_20200724_140246.jpg
kula peri bacaları.jpg
IMG_20200725_181411.jpg
gordion tümülüs.jpg
afyon termal.jpg
sivrihisar.jpg

LİDYA KRAL YOLU ROTASI

Kral Yolu dediğimizde aklımıza  zamanın büyük ve güçlü Pers İmparatorluğu Kralı Darius  ve ticari  başarılarıyla zaman zaman Perslere dahi kafa tutabilen Lidya Kralı Karun (Cresus) gelir. 

Ancak tabi ki sonunun  da Pers Kralı Darius'un elinden olduğunu söylemek gerekir.

Perslerin başkenti Susa'dan çıkıp bugünkü Bağdat'tan (Ninova) geçerek Malatya Tokat üzerinden Ankara, Eskişehir, Afyon ve Manisa'dan Lidya başkenti Sardes'te (Salihli- Sart) son bulan yoldur Kral yolu.

Ankara'dan Sardes'e uzanan yol güzergahındaki potansiyel,  zamanının Lidya Uygarlığı hakimiyet bölgesini gösterir. Bu rota üzerinde  Eskişehir, Afyon, Kütahya  üçgeni Frig Vadisi adıyla da bilinir. Ayrıca Uşak'tan geçerek  Manisa'ya uzanan bölge de pek çok turizm potansiyeline ev sahipliği yapar.

Ören yerleri, Antik kentler, termal kaynaklar, bereketli topraklar, bol ve çeşitli meyve üreticiliği gezginlere bu rotada hayli cömert armağanlar sunar.

 Aynı zamanda  bölge, Kurtuluş savaşının en sıcak anlarının gerçekleştiği bir coğrafyaya da ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Eskişehir arası Frigya Uygarlığı başkenti olan Gordion'da  en büyüğü efsanevi Frig Kralı Midas'a ait olan seksene yakın tümülüsle gezginleri bekler.

Yol üzerinde Polatlı yakınlarında, tabi ki Sakarya savaşının son savunma hattı üzerinde yapılan Duatepe'de durdunuz  ve Kurtuluş Savaşı günlerini gözünüzde canlandırdınız.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni ziyaret ettiğinizi ve Frig Uygarlığı eserlerini orada gördüğünüzü varsayıyoruz.

Bunun üzerine Gordion Müzesini de gezmenizi öneriyoruz.

Yolda sizleri Midas Anıtı, Frigya Yazılıkaya Vadisi, Zahran Vadisi, Kümbet Vadisi, Seyit Battal Gazi Dergahı ve Türbesi, Nasrettin Hoca'nın ve Yunus Emre'nin köyü Sivrihisar, Ballıhisar'da Kibele tapınağıyla ünlü Pessinus antik kenti bekliyor.

Sivrihisar'a mutlaka zaman ayırmalı, Ulu Camiyi, Zaim Ağa Konağı'nı ziyaret etmelisiniz.

Frig üçgeninde çini diyarı Kütahya'yı unutmuyoruz ve rotamızı Aizanoi antik kentine çeviriyoruz. Etkileyici Zeus tapınağıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Afyon Gazlıgöl'de bir termal mola ve dinç bir bedenle yola çıkıyoruz. Afyon Kocatepe'den Kurtuluş Savaşı'nın geçtiği kutsal coğrafya, vatan toprağı boylu boyunca uzanıyor önümüzde. Dumlupınar'da rotamız üzerinde.

Manisa yolunda  Afyon gezisinden sonra ilk geçeğimiz şehir Uşak. Uşak tarihi evlerini ve Uşak halı ve kilimlerini elbette göreceğiz ancak Uşak'ın yıldızı Karun hazinelerinin ışıldadığı Uşak Müzesidir. 

Kanatlı deniz atı broşu...Ve daha niceleri burada. 

Lidya Kral yolu rotasının Uşak Manisa arasında Kula Volkanı ve Kula Peri Bacaları var. Bir de tırmanmak isterseniz Eski Yunancada adının keçi anlamına geldiği söylenen Yunt dağında kurulmuş Aigai antik kenti.

Rotamızın son durağı da Lidya başkenti Sardes antik kenti.

Halen ayakta sapasağlam olan M.S. 3.yy yapısı Sinagog bizi tarihin tanıklığına götürüyor.

Değerli Dostlar,

Burada amacımız uzun uzadıya bir gezi yazısı yazmak olmadığından, rotanın önemini anlatmak için çok belli başlı ziyaret noktalarını yazdık. Ancak coğrafya turistik açıdan çok zengin ve her bir belde ayrı ayrı değere sahip her dönemin izlerini taşıyan kültürel varlıklarla dolu.

O yüzden Lidya Kral yolu deyince bunlar en azından aklınızda olsun ki Ankara Eskişehir Afyon Kütahya Uşak Manisa üzerinde herhangi bir noktaya yolunuz düşerse yazdıklarımız aklınıza gelir de fazladan 50-100 km. yaparak bu güzellikleri görebilirsiniz. 

IMG_20200724_130904.jpg
duatepe.jpg
midas anıtı.jpg
frig vadisi.jpg
seyyit battal gazi.jpg
IMG_20190119_092709.jpg
IMG_20190119_092828.jpg
IMG_20190119_090642.jpg
bottom of page