top of page

TRAKYA SULTANLAR YOLU 

sultan5.png

 

Kanuni Sultan Süleyman'ın Viyana kuşatması sırasında kullandığı Sultanlar Yolu, son yıllarda gezginlerin ilgisini çeken yürüyüş rotalarından.

Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın Viyana kuşatması sırasında kullandığı güzergah, son yılların ilgi çeken yürüyüş rotaları arasında.

Avusturya'nın başkenti Viyana'dan başlayan 2 bin 100 kilometrelik Sultanlar Yolu rotası, İstanbul'da bitiyor.

Viyana'dan başlayan rotayı takip edenler 9 ülkeyi geçiyor: Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye.

Sultanlar Yolu, 2010 yılında Sufi Yolu Vakfı Başkanı Sedat Çakır'ın işaretlemeleriyle aktif hale geldi. 390 kilometrelik Edirne, Kırklareli ve İstanbul işaretlemesine Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği de katkı sağladı.

Viyana'dan yola çıkanlar, Avrupa ülkelerini geçtikten sonra Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Sultanlar Yolu'nun Türkiye kısmına giriş yapıyor.

Edirne'deki pek çok köyün içinden geçenler, Trakya'nın güler yüzlü insanlarıyla da tanışıyor. Gezginlere kimi yaptığı bazlamadan ikram ediyor kimi köy kahvesinde çay ısmarlıyor. Rota, İstanbul'da Süleymaniye Camii'nde sona eriyor.

Çakır, Sultanlar Yolu turu yapanların hepsinin çok mutlu olduğunu anlattı.

"Yürüyerek veya bisikletle seyahat etmenin en güzel tarafı 5 yıldızlı otelde kalmak yerine günlük yaklaşık 50 avroya mal oluyor. Köyler için çok önemli. Tura çıkan insanlar köyde konaklamayı ve yeme içmeyi tercih ediyor daha çok. Kırsal kalkınma açısından da sürdürülebilir turizm anlamında çok önemli. Aynı zamanda Edirne'yi görüyorlar. Kentin tarihi eserlerini yerinde tanıma fırsatı elde ediyorlar. Rota, Avrupa'da daha çok biliniyor. Türkiye'de henüz tam olarak tanınmıyor. Belki de yakında olduğu için pek cazip gelmiyor olabilir."

 

https://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/genc-nesil-tas-baski-sanatini-ogreniyor-363203.html

Sultanlar Yolu’nun Türkiye güzergahı:

 Tarihi kent Edirne’den başlayan yolculuk doğal ve tarihsel güzelliklerle dolu Kırklareli ilimize bağlı yerleşim yerlerini takip ederek Kırklareli merkezden de geçtikten sonra Istrancaların yanı başındaki Pınarhisar, Trakların eski başkenti ve ‘Sakin Şehir’ (Citta Slow) Vize ile Tekirdağ’ın Saray ilçesi üzerinden İstanbul’a uzanıyor.

Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hıdırağa, Ortakça, Kavaklı, Karayusuf, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçük Yoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Süleymaniye Cami, Topkapı Sarayı (İstanbul)

Lösemili çocuklara yardım için Sedat Çakır tarafından başlatılan bu yürüyüş Viyana'dan itibaren Osmanlı'nın iz bıraktığı coğrafyalardan ve ülkelerden geçerek Türkiye'de İstanbul'da sona eriyor.

BU rota güzergah boyunca işaretlendi. Kurumsal olarak da desteklenmesiyle ülkemiz turizmine Likya ve Karya yolları dışında bir alternatif turistik rota daha oluşmuş oldu.

0000000550348-1.jpg
20180430_2_30092149_33211761_Web.jpg
sultanlar-yolu-projesi-b0c1-20131002.jpg
bottom of page