top of page

SANTA'DAN bAYBURT'A 

TRABZON-SANTA-TAŞKÖPRÜ YAYLASI  BAYBURT-GÜMÜŞHANE-ZİGANA     KARADENİZ DOĞA KÜLTÜR TARİH

3 Gece - 4 Gün 

2.350 TL

1. GÜN

 

TRABZON HAVAALANI KARŞILAMA

 

08:30 Santa Harabelerine Hareket

 

Atayurt köyünden taş kemer köprüler ve su değirmenlerini görerek yanbol deresinden santa harabelerine varıyoruz.kurtuluş savaşından sonra rum nüfusun en son ayrıldığı santa civarı köylerden geriye kalan terkedilmiş kiliseler ve evlerin tarihi doğal zenginliklerile birleşerek mükemmel bir manzara sunuyorlar.

Santa Harabeleri, Gümüşhane kent merkezine yaklaşık 82 kilometre uzaklıkta Yağmurdere Bucağı Dumanlı Köyü sınırlarında yer almaktadır. Santa Yanbolu Deresi'nin doğduğu vadilerle birbirinden ayrılmış üç ayrı yamaç üzerine kurulmuştur.

Santa’daki gezimizin ardından yeşil yolu takip ederek Karadenizin nefis manzaraları eşliğinde Taşköprü yaylasına çıkıyoruz.

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikteki Taşköprü Yaylası, çevredeki 105 yaylanın merkezi konumunda yer alıyor. Yayla; temiz havası, bitki örtüsü, dağ çayırları ve manzarasıyla doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

Konaklamamız Taşköprü yaylasında…

 

2.GÜN

Yaylada alacağımız sabah kahvaltısının ardından Bayburt’a hareket ediyoruz. Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya geçiş kendisini bize hissettiriyor.

Bayburt Aydıntepe yer altı şehrini ziyaret ediyoruz.

İlçe merkezindeki evlerin, iş yerlerinin, cadde ve sokakların altındaki Aydıntepe Yeraltı Şehri, yüzeyden 2-2,5 metre derinde, hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan, ana kayaya oyulmuş galeriler, odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekanlardan oluşuyor.

Roma’yı Selçuklu’yu, Osmanlı’yı ardından Rus işgalini gören Bayburt Kalesi’ne çıkıyoruz.Merkezde Selçuklu döneminden kalma Ulu Camii ve Meydanı geziyor ve şehrin ortasından akan Harşit ırmağının kenarında Bayburt dönerinin tadına bakıyoruz.

Avrupa’da yılın müzesi seçilen Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Avrupa ve İtalya’nın en çok okunan Corriere Della Serra gazetesi tarafından, dünyada bu yıl gezilmesi tavsiye edilen 7 müzesi arasında gösterilen Bayburt Kenan Yavuz Etnoğrafya Müzesini ziyaret ediyoruz.

Bayburt gezimizi tamamladıktan sonra Gümüşhane’ye hareket ediyoruz.

Konaklamamız Gümüşhane’de olacak.

 

3. GÜN

 

Sabah eski Gümüşhane’nin kurulduğu Süleymaniye Mahallesini gezdikten sonra ilk durağımız Karaca Mağarası.

Gümüşhane’nin gizli tacı, yeraltı dünyasının resim sergisi, mağaracılığın gizemli dünyası Karaca Mağarası, Torul’un Cebeli Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Mağarada damlataşı şekilleri, sarkıtlardikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görebilirsiniz

Çıkış yolu ne kadar virajlı olsa da yol üstünde heybetle bizleri çağıran Torul Kalesini ve Torul Cam seyir terasını  gezmeden geçmeyeceğiz elbette.

Sırada Lİmni gölü tabiat parkı var.

2025 rakımda bulunan Tabiat Parkının içerisinde, orman ekosistemi, göl ekosistemi, çayır ekosistemi ve kaya ekosistemleri bulunmaktadır.  Tabiat Parkının bulunduğu vadi biyolojik çeşitlilik ve  endemik türler bakımından da oldukça  zengindir.

Öğle yemeğimiz için daha uygun bir yer bulunmaz elbette.

Göl kenarında yemek sonrası çaylarımızı da yudumladıktan sonra tarihi Zigana Geçidinden geçerek Zigana Yayla tatil köyüne geliyoruz.

Çam ormanları arasında mükemmel havanın tadını çıkaralım, yürüyüş yapalım.

İstirahat zamanı…Ne de olsa yarın son günümüz.

 

4. GÜN

 

Sabah kahvaltıdan sonra Hamsiköyü sağımıza alarak Maçka’ya doğru iniyoruz.

 

Afganistan’daki barış gücündeki görevlerini tamamlayarak ülkelerine dönen İspanyol askerlerini taşıyan Ukrayna uçağının 26 Mayıs günü Trabzon’un Maçka ilçesinde düşmesiyle, 62’si İspanyol askeri olmak üzere toplam 75 kişi hayatını kaybetmişti.

BU kazanın anısına ölen İspanyol askerlerinin üzerinde yazılı olduğu bir anıt dikilmişti.

O anıtı ziyaret ettikten sonra,

Altındere Milli Parkında ilerleyerek Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz.

Doğu Karadeniz’in sembol yapısı, Trabzon’un gelin tülü Sümela ziyaret edilmeden tabi ki ayrılmayacağız.

Sümela yolunda Maçka’nın Livera Köyü’ne uğrayacak ve İlyas Karagöz Kütüphanesini gezeceğiz. Köyün hakkında öğreneceklerinize şimdiden söyleyelim ki çok şaşıracaksınız.

Öğle yemeğimiz Coşandere kenarında. Trabzon’un meşhur tereyağında hazırlanmış alabalıklarımızı tadiyor ve Trabzon’a hareket ediyoruz.

Trabzon’daki son saatlerimizde Trabzon Rum Devletini 200 Sene idare eden Komnenos Hanedanı tarından yaptırılan Trabzon Aya Sofya’yı ve Trabzon’un bir zamanlar mesire yeri olan Soğuksu Mahallesinde bulunan Atatürk Köşkünü de ziyaret ediyor ve Havaalanına geçiyoruz.

Neler Dahil:

Trabzon Havaalanı geliş- Erzurum Havaalanı Dönüş Transferi

Profesyonel Rehber eşliğinde Tüm Turlar

Turistik lüks araçlar

Alışılmadık sıra dışı kitle turizminden uzak, doğayla barışık, çevre dostu bir gezi

2 Gece Yayla  ve 1 Gece Şehir Oteli Konaklama

3 Akşam Yemeği

3 Sabah Kahvaltısı

Yöresel İkramlar

Güler yüz, tatlı dil, Hakiki Yayla havası, Hakiki bal, pekmez

yöresel ürünler satın alma imkanı, sıcak samimi köy sohbeti...

Neler Dahil Değil:

 

İlk gün sabah Kahvaltısı

Öğle Yemekleri

Akşam Yemeklerinde menüde dahil olarak belirtilmeyen içecekler

Milli Parklar , ziyaret ve  ören yerleri giriş ücretleri

Güler yüz, tatlı dil, Hakiki Yayla havası, Hakiki bal,pekmez ,yöresel ürünler köy sohbeti...

Yanınızda bulunması gerekenler:

Çok eşya olmasa daha iyi 

sırt çantası içinde serin hava için polar, yağmurluk,

küçük bir fener, yedek çorap, telefonlar için powerbank.

Yaylalarda, dağlarda yer yer telefon çekmeyebilir bunun için tatile çıkarken 

işlerinizi organize etmeli, yakınlarınızı uyarmalısınız.


 

IMG_20210615_170859.jpg
bottom of page